
Hamarosan ismét itt a globális összefogás, a WWF Föld Órájának ideje! Március 19-én, a világ legnagyobb civil akciója során emberek milliárdjai mutatnak majd példát a környezettudatosság jegyében.
Föld Órája Eskü
Én, a Föld lakója, fogadom, hogy mostantól még inkább figyelek a környezetemre. A természet erőforrásaival okosan gazdálkodom, a pazarlást kerülöm. Az energiatakarékosságra mindennap odafigyelek. A tudatosságot a vásárlásaim során is komolyan veszem. Az otthonomban, a munkahelyemen, és mindenütt, ahol megfordulok, figyelek arra, hogy a tudatos fogyasztás határozza meg lépéseimet, és a környezetemet is erre ösztönzöm.
Március 25-én este 20:30-kor lekapcsolom a felesleges fényeket, és csatlakozom a Föld Órája közösségéhez. Ezzel kijelentem, hogy a jövőben a Föld kincseire vigyázok, fenntarthatóan élek, és ezzel saját jövőmet is védem. Hiszek benne, hogy együtt lehetséges!

2017
Rendhagyó eseménnyel szakítunk a hagyományokkal: 2017. március 25-én esti, fejlámpás kirándulást szervezünk a Normafán! A séta a Síháztól indul, és a János-hegyi Erzsébet kilátónál ér véget, ahol pontban 20.30-kor együtt kapcsoljuk le Budapest díszvilágítását, majd készítünk egy felejthetetlen közös fotót – gyertyáink fényével 60+ jelet alkotva – a kilátó teraszán.
A Föld Órájáról még több kérdés és információ:
Milyen berendezéseket áramtalaníthatok biztonságosan?

Csatlakozott többek közt New York, Hong Kong, Rio de Janeiro, London, Peking, Los Angeles, Moszkva, Párizs, Toronto, Sydney, Nairobi, Dubai.

(2008-2015)

0:30-kor. Egy órára elsötétültek Budapest nevezetességei, többek között a vár, a Parlament, a hidak, a Vajdahunyad vára, a Nemzeti Múzeum, a Hősök tere.


2014
A WWF Föld Órája akció keretein belül a WWF Magyarország tavaly az energiatakarékosságra, és az életmód újragondolására buzdított, az esemény estéjén pedig fergeteges bulit rendezett az A38 Hajón a Random Trip Special-el! A lekapcsolás ideje alatt, 20:30-tól 21:30-ig zöld bulira váltottak a zenészek, azaz főként akusztikus hangszereken játszottak. A WWF Föld Órája fellépői között szerepelt Harcsa Veronika (ének, Bin Jip), Ligeti György (ének, gitár, Zagar, We are Rockstars), Farkas Izsák (hegedű, InFusion Trio), Bata István (basszusgitár, Fábián Juli & Zoohacker), Premecz Mátyás (billentyűk, Kéknyúl, Fábián Juli & Zoohacker) és Delov Jávor (dobok, Turbo, Random Trip), DJ Q-Cee (dj, Vinyl Warriorz, Random Trip). A buliról a vidékiek és az otthon ünneplők sem maradtak le, az MR2 Petőfi Rádió ugyanis élőben közvetítette a koncertet!
2014-ben – a helyi Tiszta Utak Élő Táj Egyesület akciójának köszönhetően – Pusztaszabolcs bizonyult a környezetvédelem iránt legelkötelezettebb magyar településnek, egy évre kiérdemelve ezzel a Föld Órája Főváros címet.
A kampány fókuszát az a felismerés adta, hogy bár az egyén szintjén egyre többen cselekszünk, mégis elengedhetetlen az, hogy a nagyvállalatok felismerjék szerepüket és felelősségüket, és folyamatos fejlesztésekkel csökkentsék a környezetre gyakorolt hatásukat. Ennek megfelelően a WWF Föld Órája akció főtámogatói is komoly energiát fektetnek működésük során abba, hogy egyre kevesebb terhet jelentsenek bolygónknak.
A Coca-Cola Magyarország például gépjárművei üzemanyag-fogyasztását vezetéstechnikai tréningekkel (pl. Safe&Eco-Drive tanfolyam) szorította vissza. Zalaszentgróti palackozójában vízi hőszivattyú biztosította a fűtést, a használati és technológiai célú melegvizet, ill. a kompresszorok és fröccsöntő gépek hűtését. Az Allianz Hungária Zrt. 2010 óta ún. zöld irodaházban működik, a mindennapokban a hulladékot szelektíven gyűjti, valamint napkollektorokkal, az esővíz gyűjtésével és újrahasznosításával, energiatakarékos fényforrásokkal, tisztított vízzel, és a felhasznált papírmennyiség mérséklésével csökkentette ökológiai lábnyomát. A Samsung Magyarországon fontos lépést tett azzal, hogy bevezette a LED fényforrásokat, melyek akár 15 évig is működhetnek meghibásodás nélkül, és 80-85%-kal kevesebb áramot fogyaszthatnak, mint a hagyományos égők, így környezetbarát és takarékos megoldást kínálnak.
A Föld Órája estéjén minderről, és a kezdeményezés céljáról is megemlékeztünk. Többszáz emberrel együtt élvezhettük a Random Trip Special koncertjét. Az esemény után pedig egy szerencsés kisorsolt a Samsung jóvoltából otthonát energiatakarékos izzókkal zöldíthette!
2015
Globális szinten minden eddiginél több, 172 ország csatlakozott idén a Föld Órájához! A világ 1.400 ikonikus pontján hunytak ki a fények helyi idő szerint szombat este 20:30-kor. Magyarországon is ünnepelték a tettek erejét, amellyel együtt változtathatunk az éghajlatváltozáson! A WWF Magyarország kihirdette a 2015. évi Föld Órája Fővárosát is – idén Vác nyerte el a kitüntetést.
Hazánkban is kialudt hetven település fénye, köztük Vác díszkivilágítása. A Bálna Budapestben tartott központi Lekapcsoló Eseményen a WWF Magyarország egy várostáblát is átadott a nyertes városnak. A település azzal érdemelte ki a címet, hogy az eseményt megelőzően önkéntes akciót szervezett, amelyen összesen 515 ember munkája eredményeképpen 14,5 hektárnyi területről 5.143kg szemetet szedtek össze. A ”zöldítő napon” sor került még a város Ligetében található sövénysor megmetszésére, valamint 400 cserje és bokor, 50 levendula, 5 szomorúfűz, 3 kőrisfa telepítésére is.
Magyarország legkisebb és legnagyobb települései közül is sokan csatlakoztak a WWF Magyarország kihívásához. A legkisebb pályázó település, a mindössze 319 lakosú Uppony, melynek önkéntesei megmutatták, hogy egyetlen napnyi összefogás elegendő ahhoz, hogy az egész település területét megtisztítsák, és terei tisztábbak és zöldebbek legyenek.
Az elmúlt hónapokban számos sikeres közösségi finanszírozású kezdeményezés indult a Föld Órájához kapcsolódóan. Indonézia, India, Kolumbia és Portugália mellett Magyarországon is mozgósították a klímaváltozás ellen tenni kívánókat: a WWF Magyarország tiszatarjáni projektjéhez a meglévő öt mellé további vízi bivalyok árának összeadására kérte fel az adományozókat. A már megvásárolt bivalyok április közepén foglalták el ártéri új otthonukat.
2016
Március 19-én helyi idő szerint pontban 20:30-kor, a Müpában történt ünnepélyes lekapcsolást követően kihunytak Budapest fényei, miközben a világ 178 országának több mint 10000 helyszínén söpört végig a világ legnagyobb éghajlatvédelmi civil összefogása. A hazai központi eseményen a fenntartható innovációkat és a WWF Zöld Generációt ünnepelték. A WWF Magyarország a Föld Órája alkalmából a hazai vállalatok felelősségére figyelmeztet.
A FŐKERT Nonprofit Zrt. jóvoltából nap közben több száz árvácskából és gyertyából rakták ki a Föld Órája 60+ logóját, a jelképes egy órán túl mutató cselekvés szimbólumát, amely a város fényeinek lekapcsolását követően egyedüli fényforrásként pazar hatást keltett. A tizedik jubileumi Föld Órája koncertélményét a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szolgáltatta, Kocsis Zoltán vezényletével. A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben előadott koncertet a Müpa Webcast segítségével, a foldoraja.hu oldalon keresztül az egész világon élőben élvezhették.
A WWF Magyarország a Föld Órája napján publikálta a hazai nagyvállalatok éghajlatvédelmi céljait és tevékenységét vizsgáló jelentését, amely szerint a magyar lakosság sokkal többet vár a hazai nagyvállalatoktól az éghajlatvédelem terén. Ezzel párhuzamosan, világszerte számos konkrét lépés történt az éghajlatváltozás hatásainak mérsékléséért. Miközben Szingapúr teljes üzleti negyede elsötétült, a WWF Szingapúr központi eseményét annak a célnak dedikálták, hogy erdőt telepítsenek Szumátrán, ahol 2015 szeptembere és októbere között mintegy kétmillió hektárnyi erdőterület égett le. A Galápagos-szigeteken korábban épp a Föld Órája momentumát kihasználva érték el, hogy betiltsák a műanyag zacskók használatát. Idén ők is tovább mentek és tegnaptól már a hungarocell és habdoboz ételcsomagolás használata is tilos a világörökség részét képező szigetországban. Miközben a világ lekapcsolt, a WWF Tanzánia Föld Órája mozgósításának eredményeképpen sikerült egy napelemes vízpumpát beüzemelni Temeke településen, amely a helyi iskolát és a beteggondozót látja majd el tiszta vízzel.
Ebben az évben ötödik alkalommal hirdettük meg a Föld Órája Fővárosa Kihívást. A korábbi nyertesek, Nyíregyháza, Szigetszentmiklós, Pusztaszabolcs, és Vác után ezúttal Pilis nyerte el a címet, amelyet egy évig használhat majd. A település több mint 1300 ember bevonásával szervezett egész napos hulladékgyűjtést, fa-és cserjeültetést, az iskolák előadásokat szerveztek a gyerekeknek, amelyben olyan helyi nevezetességek is szerepet kaptak, mint a 100 éves tölgy, este pedig egy gyertyafényes bio-zöldségekkel készült jótékonysági vacsorával zárták a napot. Az eseményekbe számos helyi intézmény is aktívan bekapcsolódott, és olyan elemek színesítették a jeles napot, mint például egy palackba zárt üzenet a jövő nemzedékének, amelyet egy tölgycsemetével együtt ültettek el.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!